Yabancı-Melissa Landers || Kitap Yorumu || BlogTwin

by 11/29/2014 0 yorum
Uzaylılar insanlarla iki yıl önce bağlantı kurdu. Şimdi de dünyalı cara, onlardan birini evinde misafir etmeye hazırlanıyor. 
Gezegenler arası öğrenci değişim programı kapsamında evinde L'eihrli bir lise son sınıf öğrencisini ağırlamaya hazırlanan Cara, bu sayede hem hayallerindeki üniversiteye ücretsiz gidebilecek hem de o gizemli L'eihrliler hakkında gazetecilerin uğruna öleceği bilgiler edinecektir. L'eihrli öğrenci Aelyx'in, ayakları yerden kesen yakışıklılığı da cabası. Ama işler hiç de düşünüldüğü gibi yolunda gitmeyecektir, çünkü Aelyx'i okulda istemeyenler de vardır ve sayıları hiç de az değildir. Tehdit mektupları almaya başlayan Cara bir süre sonra Aelyx ile okula polis eşliğinde gitmek zorunda kalacaktır.
Okuldaki herkes tarafından dışlanan Cara'nın artık tek arkadaşı Aelyx'tir. Üstüne üstlük Cara ona sırılsıklam âşık olmuştur. Öte yandan Aelyx'in de ölümcül sonuçlar doğurabilecek sırları vardır. Büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olan Cara hem kendi hem sevdiği çocuğun hayatı hem de gezegeninin geleceği için bir ölüm kalım savaşı vermek zorundadır.


Şu üstteki BlogTwin yazısını gördünüz sanırım. Evet başkalarında da var. Farklı bir şey değil ama yapalım dedik yani neden olmasın! Athena'nın Güncesi yani Ezgi'yle olan Tüyap alışverişimiz sonrası oturup düşündük. İkimizde de aynı kitaplar var ve çoğunu hemen okumak istiyoruz. Evde olanlardan da benzeyenler var. O zaman biz bunları Twin yapalım. Nitekim ilk kitabımız da yeni gözde yayınevim olan GO!Kitap 'ın Yabancısı ...İlk kitaplarıyla beni kalbimden vurmuşlardı ziraa ikinci kitaplarıyla kalbimi söküp aldılar. İlk kitapları olan The 100'ün yorumuna BURADAN ulaşabilirsiniz. 

Yabancı için kelimeler kifayetsiz kalıyor ama önce, yeni başladığım çevirmenlik hayatımda işlerin ne kadar zor olduğunu gördükten sonra, Demet Orhan'a büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Bilmiyorum bu yazıyı görür mü okur mu ama bu kavramları yerine oturmak çok zor olsa gerek. Biz yabancıya hiç yabancılık çekmedik, öyle bağrımıza bastık. Teşekkür ederiz. 
Öğrenci değişim programlarının yurtiçi ve yurtdışında yapıldığını görmüş,duymuşsunuzdur. Ancak farklı bir gezegenle olduğunu hiç duydunuz mu? Evet kitabın kurgusu olmayanı oldurtuyor! İki yıl önce uzaylılar insanlarla iletişim kurmuş, ve bu ilişkinin sürekliliğini sağlamak için en başarılı öğrencileri değişim programına dahil ediyorlar. Karar verilen üzere ilk L'eihrliler Dünyaya geliyor. Toplamda üç öğrenci yolluyorlar. Özellikle dil konusunda iyi olanları gönderiyorlar. Bunların içinde Aelyx-okumayı bırak yazması bile zor- Cara'nın yanında kalacak değişim öğrencisi İlk sayfalarda L'eihrlilerin düşünce gücüyle konuşabildiklerini anlıyoruz ve gerçekten tüyler ürpertici bir özellik bence. 

Hayır çoğalma için lisans gerekmiyor. 
İki toplumun çok farklı olduğunu unutuyorsun. 
Siz Dünya'da aşık olarak çoğalıyorsunuz...
" Ya da kör kütük sarhoş olarak. " dedi Cara. 


Üç öğrenci dünyaya geldikten sonra olaylar başlıyor. Biz tabiki de Cara ve Aelyx'den izliyoruz olup biteni.Cara bu programı kendine fırsat bilip bir blog açıyor.-en sevindiğim bölüm buraydı- Cara'yı kendime bir yakın hissettim bir yakın hissettim anlatamam :P Uzaylılarla ilgili ufak bilgiler pylaştığı bir blog ve anında deli takipçi yapıyor. Allah'ım nasıl kıskandım varya :D Benim en çok hoşuma giden kısım L'eihrlilerle ilgili hayranlık besleyenlere L'özentiler denmesiydi . Hani sanki Bimdeki Le Cola, Le Fanta gibi. *Buraya gözlerinden yaşlar akarak gülen surat ifadesi koyduğumu düşünün!* Gerçekten harika bir yakıştırma olmuş L'özentiler. 
L'eihrliler sade bir yaşamı tercih etmiş,komin sistemle yaşayan bir evren. Üreme adına bir şey yok. Genetik kopyalarla üretiliyorlar. Bundan sonraki nesillerde böyle olmasın diye Dünyalıların yaşam tarzını öğrenmeye ve nesli devam ettirme de Dünyalıların sürecine geri dönmek istiyorlar.
 Bizim L'eihrlimiz Aelyx , dünya yemeklerine bile çok uzak. Kendi evrenin sahiplenicisi, itaat etmekte zorlanan, kahverenginin gri tonunu seven bir tip. Dünyanın gösteriş ve müsrifliği çok gözüne batıyor. İnsanlarla nasıl konuşacağını bilmiyor çünkü L'eihrliler duygulardan yoksun yetiştiriliyorlar. Birine laf mı sokuyor, hava mı atıyor yoksa övüyor mu belli değil anlayacağınız. 
Cara ise öncelikli olarak üniversite bursunu kazanmanın derdiyle bu değişim programını kabul etmiş. Ama gel gör ki bunun yüzünden bütün arkadaşlarını kaybediyor. Hatta en yakın arkadaşından çok sağlam bir kazık yiyor.


Bu kitap kesinlikle okumalısınız dediklerimin arasında! Çok nadir olur böyle durumlar. Çünkü tanıyanlar bilir kolay beğenmem. Ben bu kitabı sabah başlayıp derste bile elimden bırakamadıysam, gün içinde kahkahalar eşliğinde okuduysam, eve varasıya kadar yürürken bile "Ay noolcak şimdi ya !" heyecanıyla açıp baktıysam evet! Kesinlikle okumalısınız! 
Ayracını ayırmaya kıyamadım öyle düşünün yani! Mıknatıslı kitaplarıyla gönlümü fetheden GO!Kitap ,orjinal kapak kullandığınız için ayrıca teşekkürler! Bir kitap bundan daha iyi tasvir edilemez çünkü! 
Son olarak da Ezgi'nin yorumunu da okumak isterseniz BURADAN ulaşabilirsiniz. 

0 yorum:

Yorum Gönder