"Kitap ayracım şekil, önümden çekil! "

by 9/11/2014 2 yorum
Bugün yeni bir sorunsal ile karşınızdayım. Kitap ayraçları!!
Kitap ayraçlarının kitap severler için ayrı bir değeri olduğu çok açık. Özellikle kitap için tasarlanmış, kıymet vererek aldığınız ,okuduğunuz kitapların ayraçları daha bir değerli oluyor sanki. Her zaman nasıl bir kitap alma tutkusu varsa bi o kadar da kitap ayracı alma, toplama, belki de aşırma tukusu oluyor bu tiplerde. Bu tipler dediğime bakmayın ben de o genellemeye dahilim. Nitekim tam olarak bir sorunsal olmasa da bu kitap ayraçlarına olan bağımlılık bizi farklı bir duruma iteliyor. Kitap ayracı alıyoruz ama kullanamıyoruz ki ! Kitabın arasına peçete,kağıt,fiş ne bulursak koyuyoruz da o güzelim kitap ayraçları yıpranmasın diye kullanamıyoruz!


Aslında ben gerçekten çok istiyorum kitap ayraçlarımı kullanayım,öyle boynu bükükler gibi bir köşede durmasınlar. Ama olmuyor ,elimde değil.  
Bu sıralar yayınevleri de bu konuda atağa geçmiş durumda. Kitap kapakları ayrı bir yarışıyor kendileriyle, kitap ayraçları ayrı bir yarışıyor. Kimisi püsküllü, kimisi kokulu, kimisi şekilli ...
Ayraç olmaktan çok tasarım harikaları! Şimdi bana söyleyin a dostlar ben öylesine özenip bezenerek hazırlanmış ayracı nasıl alıp kullanabilirim kitap arasında?
Peki bu kadar konuşmanın üzerine en önemli soruyu soruyorum sizlere: 
Neden kitap ayraçlarını kullanmaya kıyamıyoruz?
Çünkü;1- O kadar tatlılar ki !


2-Kitabın yanımızda olmadığı anlarda gözümüze çarpıp o hikayeyi tekrar hatırlamamızı sağlarlar.


3-Yayınevleri çok fena, çok güzel ayraç yapıyorlar.


4-Bazen sırf ayraç için kitabı alıyorum ben ya!


5-Nasıl kitapları ödünç vermezsem kitap ayraçlarımı da vermem! Net!


6-Ya zarar görürse; üstüne bi şi dökülür falan amaaaan! - Evlerden ırak-7-Orjinal kitap almanın gururudur ayraçlar!8-Bazen kokulularını yapıyorlar, yiyesim geliyor, zor tutuyorum kendimi!


9-Bırak kartonu altından bile ayraç yapıyorlar ya! - Evet, doğru ama çok pahalı-


10-Karton bile olsa bizim için altın değerinde olduğu ayrı bir gerçek tabi!


Bonus: Kitap Ayracım Şekil Önümden Çekil!


2 yorum:

  1. Hehe o kadar ayraç yaptım emme hiç birini kullanmıyorum. :) Kıyamıyorum ki. Yarın yeni bir ayraç alacağım inşallah. Bakalım kullanabilecek miyim? :) Şu Mor Menekşeler mi ne öyle bir kitap vardı. Kokulu filan, ayracı da çok hoştu hani. :):)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet ben de ayraç yaptım kullanamıyorum. Boyle cok sevılesı oluyorlar. zannetmıyorum yenı ayracı da kullanacagını :D

      Sil