Beni Bulun- Michelle Knight || Kitap Yorumu

by 9/26/2014 0 yorum

Gerçek Bir Yaşam Öyküsü1 EV, 3 KADIN, 11 YILLIK ESARETBENİ BULUN ÇÜNKÜ BU SİZİN DE HİKÂYENİZ OLABİLİR2002 yılında kaybolduğumda pek çok kişi bunu fark etmemişti bile. Yirmi bir yaşındaydım; adres sormak için bir markete uğrayan genç bir anne… On bir sene boyunca kilit altında tutuldum, türlü işkencelere maruz kaldım. Bu, hayatımın halihazırda bildiğiniz kısmı olabilir fakat daha bilmediğiniz çok şey var.-Michelle Knight-Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michelle'e katıldı. 6 Mayıs 2013'te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise binlerce kişinin merak ettiği konu şu: O evin içinde neler oldu ve üç kadın akıl almaz işkencelere dayanacak gücü nasıl buldu?Michelle Knight, gözler önüne serdiği bu sarsıcı hikâyesiyle suskunlar için bir ses, her yıl kaybolan binlerce çocuk ve genç için güçlü bir sembol oluyor."Televizyon programı yaptığım on iki yıl boyunca hiçbir şey beni Michelle Knight ve onun yaşama tutunma hikâyesi kadar etkilemedi."-Dr. Phil McGraw-

Bu kitabı okumak için uzun bir süre bekledim. Kendimi buna hazır hissetmeliydim. Biliyordum ki çok kısa bir zaman diliminde bitireceğim. Ama bu acı dolu, gerçke bir yaşam öyküsünü nasıl okuyacaktım?
En sonunda cesaretimi topladım ve okumaya başladım. Devamının kötü olduğunu bildiniz bir hikayeye devam etmeniz ne kadar zor anlatamam! Bekledi.. Yaklaşık 5 gün boyunca ilk 20 sayfadan sonrası bekledi.. Ancak hem merak ediyor, hem üzülüyordum. 
En sonunda kitabı elime almamla bitirişim bir oldu. Bir solukta bitti ama nasıl tarif edilir o duygular inanın bilmiyorum. Kızgınlık, acı , yok oluş hepsini ben de hikayeyle birlikte yaşadım. 
Bunların en üzücüyse kitabın gerçek oluşu! Gerçekten yaşanmış oluşu! Psikopat ruhlu insanların, belki başkalarının kitaplarını okurken varoluşundan bu kadar rahatsız olmuyorum. Çünkü gerçek değiller sanki orada! Ama bu kitapta ki Ariel isimli kişi gerçekten vardı. O 3 kadına gerçekten de bunları yaşattı. Ve böyle bir hastalığın, psikopatlığın önüne ne geçer onu da bilmiyorum. Kitabın başlarında geçen bir ifade vardı. Belki farkında değiliz ama kaçırılmak, biri tarafından alıkonulmak inanın çok kolay. Siz yolda yürürken zorla alıkonabilirsiniz evet! Ama bir de bunu yakınlarınızdan birinin yaptığını düşünün! Onun zorla götürmesine de gerek yok sizi. 
Gel dese gidersiniz. 
Sonrası 11 yıl işkence...
Beni derinden etkileyen bu kitabın etkisinden çıkamıyorum kaç gündür! Hayatın bu kadar ucuz ve basit yaşanılması beni çileden çıkartıyor. Böyle uzaktan konuşunca belki hepimize kolay geliyor bu yaşananlar. Ama 1 gün değil, 1 ay değil tam 11 yıl !  Dile kolay!
Zaten Michelle sonlara doğru o esareti kabullendiğini yazıyor. Yani bir süre sonra beyniniz değil, bağlı olduğunuz zincirler hükmediyor hayatınıza. Kapı açık kalsa bile dışarı gitmemeyi öğretiyor o zincirler! 
Bana bu kitapta en ilginç gelen kısım adamın 3 kadınla birden nasıl başettiği. Yani adam hastalıklı bir ruhla kendi kafasında hepsini farklı yerlere koymuştu ama 3 kadın aynı anda saldırsa başedemez miydi? Belki de edemeyeceklerini düşünmüşlerdi ! Ki çoğu zaman aç, susuz bırakıldıklarını düşünürsek buna mecalleri bile yoktu belki. Bir de adamın silahı vardı ki en çok korktukları da buydu! Ama 11 yıl gerçekten çok uzun bir zaman dilimi! Michelle'in tahminine göre de son dönemlerde adam zaten yakalanmak istiyordu. Hal böyle olunca hapis hayatı yaşattığı kadınları biraz serbest bıraktı. Ve doğal olarak yakalandı!  
Bu kitabı okuyun, okutun! Herkese verin okusunlar! Cimrilik etmeyin 
-Sadece bu kitap için!- 
Çünkü bu hayatı belki en yakınınız, belki siz, belki komşunuz yaşıyor/yaşayacak.
Duyarsız kalmayın!

0 yorum:

Yorum Gönder